niedziela, 2 stycznia 2011

Nowy rok po japońsku

W odróżnieniu od Polski, gdzie większość z nas 1 stycznia leczy efekty całonocnej zabawy sylwestrowej, w Japonii tego dnia ludzie spotykają się w gronie rodziny. Na ten dzień Pani domu przygotowuje specjalne potrawy - Osechi (お節料理). Jest to zbiór różnorakich potraw (m.in. sushi), które podaje się na Nowy Rok. Każde danie niesie ze sobą niepowtarzalne znaczenie.

Głównym miejscem spotkania jest stół, podobnie jak w Polsce podczas Wigilii. Tego dnia najmłodsi dostają od starszych kopertę z pieniędzmi tzw. Otoshidama (お年玉).

Po obiedzie, w zależności od rodziny, idzie się do świątyni shintoistycznej, aby pomodlić się o pomyślność na nowy rok, przed domowym ołtarzykiem wspomina się zmarłych. Później następuje czas relaksu, który w Japonii oznacza spędzenie kilku godzin przed telewizorem i oglądanie programów rozrywkowych, w których to znani i lubiani biorą udział w różnego rodzaju zawodach – typu kto więcej upchnie ludzi do szoferki mini ciężarówki. Innymi słowy dla każdego coś miłego.

2 komentarze:

  1. Japońskie programy rozrywkowe powalają i to po całości.. Np. tacy sobie "Wojownicy Ninja".
    Jednak uwielbiam je oglądać..
    A kiedyś słyszałam o tym,że w Japonii sylwester trwa niby dwa dni, to zapewne nie prawda ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dniem wolnym jest 1 stycznia, ale większość ma też wolne 2, a czasem nawet i 3. Nie wiem jednak nic o tym by zabawa sylwestrowa trwała 2 dni:)

    OdpowiedzUsuń